Autor: Ivo Mahel (imahel<zavinac>koop<tecka>cz) (7.12.2006, 07:49:23)   odpovědět

Kontejnery ISO se u nás začaly vídat zhruba od konce 60. let - nejspíš by se k tomu něco přesnějšího dalo najít v dobovém tisku (např. Železničář v novinové podobě z let 1967 - 1968), protože to tehdy byla převratná záležitost.
Co se týče modelů německých vozů - kořistních vozů různých typů se tu vyskytovalo poměrně hodně, a tak co se týče typů, většina modelů má opravdu reálný základ. Daleko horší to ale je s konkrétním provedením nátěrů a nápisů, od úplné fantazie (viz ten vůz Bam, ale ve výmyslech není osamocený) až po modely poměrně věrné (většina provedení ze 40. let, ale k nim se těžko vybírá vhodné hnací vozidlo...). Poslední modely Roco mají nápisy z konce 50. let v provedení, jaké se tehdy aplikovalo na úplně nových vozech; nemám v ruce fotografii nebo jiný doklad, že by se v takové podobě nápisy vyskytly na starších vozech - z dochovaných snímků jiných vozů vyplývá, že ještě v polovině 60. let (kdy už pro nápisy platila zase jiná pravidla) se jich nemálo vyskytovalo s odlišnou, starší variantou nápisů...
Podle nových výzkumů se na našem území snad asi dva přípojné vozy k motorovým vozům M 140.3 vyskytly, zatím však jsou známa jen jejich německá čísla a není vyloučeno, že byly brzy vráceny do Německa.


Verze: 0.1.7 (beta3)
© jub 2002